اخبار

درخشش گیلانی‌ها در چهارمین جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان

درخشش گیلانی‌ها در چهارمین جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان
آئین پایانی چهارمین دوره « جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان » ، شامگاه چهارشنبه ( یکم مرداد ماه 1399 ) در سالن اجتماعات بین‌المللی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به ‌صورت مجازی و آنلاین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ، این مراسم به دلیل شیوع کرونا ویروس ، بدون حضور مدعو و میهمان برگزار شد و برگزیدگان و منتخبان این دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان معرفی شدند .

در ابتدای این مراسم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیام تصویری ضمن تقدیر و تشکر از دست‌اندرکاران این دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان ، این دوره از جام را که به دلیل کرونا به‌ صورت مجازی برگزار می‌شود ، فرصتی دانست که باعث نزدیکی دل‌ها به همدیگر شده است و گفت : امشب اجتماع عظیمی این برنامه را مشاهده خواهند کرد . او در ادامه به دستاوردهای جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در چهار دوره برگزاری آن پرداخت و از مهم‌ترین عوامل این دستاوردها به گسترش کمی جغرافیایی تشکیل این باشگاه‌ها و اعضای آن پرداخت که در طول برگزاری چهار دوره آن رشد ۱۱ برابری داشته است و از دوهزار باشگاه کتاب‌خوانی در سال ۹۵ به ۲۲ هزار باشگاه در سال ۱۳۹۸ رسیده‌ است . همچنین اعضای آن از ۲۲ هزار نفر به بیش از ۳۳۰۰۰۰ در چهار سال گذشته رسیده‌اند .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان فرصت‌های مناسب برای ارتقای مطالعه و کیفیت بخشی به سطح مطالعه در کشور  بوجود آورده است و در میان نسل کودک و نوجوان موفق بوده است و باشگاه‌های کتاب‌خوانی دستاوردهای مهمی برای آینده کشور خواهد داشت و باعث تربیتی نسلی می شود که سرانه مطالعه آن‌ها بالاتر خواهد رفت ، نسلی که از طریق گفت ‌و گو و خلاقیت‌های ارائه شده با تکیه بر تفکر نقادانه ، در باشگاه‌ها نسل خلاق‌تری خواهند بود ، نسلی که از طریق کار جمعی که در باشگاه‌ها دارند مشارکت اجتماعی آن‌ها ارتقا خواهد یافت و نسلی که اعتماد به نفس بهتری پیدا خواهند کرد .

چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان با مشارکت ۳۳۵۹۷۸ عضو در قالب ۲۱۹۴۸ باشگاه کتاب‌خوانی از ۱۸۲۰ شهر روستا در تمامی استان‌های کشور در سال ۱۳۹۸ برگزار شد .

در  انتهای این مراسم برگزیدگان این دوره از جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در بخش‌های مختلف این برنامه از جمله باشگاه‌های برگزیده و شایسته تقدیر ، بخش نامه به نویسنده ، بخش فیلم موبایلی معرفی کتاب ، مهد کودک ، باشگاه با نیازمندی‌های ویژه ، تسهیلگران برگزیده و شایسته تقدیر و نویسنده برگزیده از نگاه باشگاه‌های کتاب‌خوانی به شرح زیر اعلام و معرفی شدند . همچنین در این دوره علاوه بر بخش‌های ذکر شده مراکز فعال شامل کتاب ‌فروشی‌ها ، مؤسسات فرهنگی ، کتابخانه‌های عمومی ، مدارس ، کانون‌های مساجد ، دبیرخانه‌های استانی و  شهرستانی نیز منتخبان خود را شناختند .

باشگاه کتابخوانی « آلاتی تی » رشت در بخش باشگاه‌های برگزیده و فیلم ارسالی « حسنا احمدیان » از آستارا در بخش فیلم‌های برگزیده ، شایسته تقدیر شناخته شدند . موسسه فرهنگی « معیار سخن » رشت به مدیر مسئولی « بهنام رمضانی‌نژاد » در بین مراکز فعال چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان قرار گرفت . « زهره مهاجر » مسئول دبیرخانه شهرستان رشت و « خدیجه پاک » مسئول دبیرخانه شهرستان فومن نیز با حضور در بین دبیرخانه‌های فعال این دوره از جشنواره تقدیر شدند .

۵ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۴۲

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید