اخبار

سینما 22 بهمن رشت ؛

درگذشت بنیان‌گذار سینما ۲۲ بهمن رشت + پیام تسلیت مدیرکل

درگذشت بنیان‌گذار سینما ۲۲ بهمن رشت + پیام تسلیت مدیرکل
صفرعلی بافکر ، بنیان‌گذار سینمای قدیمی ۲۲ بهمن رشت ، روز پنجشنبه در سن ۹۴ سالگی دارفانی را وداع گفت.

به گزارش روابط عمومی اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به همین مناسبت طی پیامی ، درگذشت این فعال فرهنگی و هنری را به سینما دوستان استان تسلیت گفت . متن این پیام به شرح زیر است :

إنا لله و إنا إلیه راجعون

مرگ پایان زندگی نیست ، بلکه آغازی است برای پرواز مرغ جان بر گستره ملکوت و رجعتی به محضر حضرت دوست ؛ به ‌ویژه مرگ آنان که در زندگانی ، گام‌های بلندی برداشته و در خدمت به دیگران کوشیده‌اند .

با خبر شدیم حاج صفرعلی بافکر ، بنیان‌گذار و مالک سینما ۲۲ بهمن رشت بدرود حیات گفته‌اند . بنده ضمن ابراز تأسف ؛ درگذشت این فعال فرهنگی و هنری که بی شک او و سینمایش ، جایی در حافظه تاریخی بسیاری از شهروندان فرهنگ‌ دوست گیلانی دارد را به بازماندگانش و اهالی فرهیخته فرهنگ و هنر استان به ‌ویژه سینما دوستان تسلیت می‌گویم و از خداوند منان برای او طلب رحمت و مغفرت دارم .

فیروز فاضلی ، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان

شامگاه دوم مردادماه 1399

***

حاج صفرعلی بافکر ، تاجر برنجی بود که سال 1345 سینما رادیو سیتی را در سبزه میدان رشت تأسیس کرد که بعدها به سینما شهر طلایی تغییر نام پیدا کرد .

این سینما یک سر و گردن از سینماهای دیگر بالاتر بود و فیلم‌های با کیفیت بیشتری را نمایش می‌داد . بهترین فیلم‌های وسترن مثل « خوب ، بد ، زشت » « سرجیولیونه » با بازی کلینت ایستوود ولی وان کلیف یا فیلم « ریو براوو » کارهاوارد هاکس با بازی جان وین و دین مارتین در همان سال‌ها مخاطبان زیادی را جلب نمود .

او اولین کسی بود که بعد از انقلاب اسلامی ، سینمایش را به تملک شخصی برگرداند . نام سینما رادیو سیتی بعد از انقلاب اسلامی به ۲۲ بهمن تغییر نام پیدا کرد و سینمایش مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است . این سینما در حال حاضر با درجه کیفی ممتاز و ظرفیت ۹۰۰ صندلی مشغول به کار است .

گفتنی است ؛ جمشید بافکر فرزند این سینمادار پیشکسوت گیلانی نیز بهمن‌ماه سال 1398 درگذشت که فوت وی از جمله مسائلی بود که باعث تألمات روحی و ناراحتی فراوان بنیانگذار سینما 22 بهمن شد .

۴ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۲۵

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید